مراسم تودیع و معارفه قائم مقام تولیت عظمای آستان قدس رضوی در تالار اماکن متبرکه رضوی برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه قائم مقام تولیت عظمای آستان قدس رضوی در تالار اماکن متبرکه رضوی برگزار شد
فروردین ۲۶, ۱۳۹۳
202 بازدید

         به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی در مراسم تودیع و معارفه قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان این مطلب افزود: اگر نظام اسلامی در دنیا این‌قدر مورد حسادت و حساسیت است، به خاطر برخورداری از فرهنگی جامع […]

 

 

 

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی در مراسم تودیع و معارفه قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان این مطلب افزود: اگر نظام اسلامی در دنیا این‌قدر مورد حسادت و حساسیت است، به خاطر برخورداری از فرهنگی جامع و تأثیرگذار است که توانسته نسل جوان را جذب کند.
در این مراسم که با حضور آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد، رشیدیان، استاندار خراسان رضوی و مدیران اجرایی استان و آستان قدس رضوی در تالار اماکن متبرکه رضوی برگزار شد، آیت الله واعظ طبسی با بیان این که ترجیح می‌دهم در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی در رابطه با فرهنگ یک توضیح کوتاه داشته باشم،‌گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب به مقوله فرهنگ اشاره داشتند، ایشان از بزرگترین و استثنایی‌ترین شخصیت‌هایی است که در زمینه‌های دینی و اسلامی می‌توانند اظهار نظر کنند و برداشت و نظرات ایشان برای متفکران و اندیشمندان حجت است.
وی افزود: فرهنگ آن چیزی که در ذهن بعضی می‌آید که تنها به مسائلی مانند حجاب و نظیر آن خلاصه می‌شود، نیست. فرهنگ در نگاه اسلامی عبارت است از مجموعه‌ای از اخلاقیات، مسائل فکری، سیاسی و فضائل معنوی، قدرت تصمیم‌گیری و نگاه دور و تدبیر و برخورداری از تجربه، هنر و مجموعه ارزش‌های انسانی. این که ما چگونه فکر کنیم و چگونه بیندیشیم، برای معرفی تفکر خودمان از چه سبک و روشی استفاده کنیم و چه هنرهایی را به کار بگیریم، اینکه با مردم دنیا با چه زبانی گفتمان داشته باشیم، همه جزء مسائل فرهگنی ماست که مبانی آن را از قرآن و کلام اهل بیت(ع) گرفته‌ایم.
نوع اداره کشور، ژستی که در محافل بین المللی می‌گیریم، برنامه‌ریزی ما برای نشاط و شادی مردم و امیدواری آنها به آینده، اهمیت دادن به وقت مردم و امثالهم همه دارای پایه‌های فرهنگی است.

توقعم از مدیران، رعایت انضباط مالی است
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه خطاب به مدیران اظهار داشت: اولاً در مسائل مالی بسیار حساس باشید. به شما بگویم: اگر مدیری با همه قدرت و اختیاراتی که دارد ولی در حوزه مسؤولیت او به برخی استفاده‌ها تصریحی نشده، اگر یک ریال از اموال آستان قدس رضوی بذل و بخشش کند، حرام شرعی است و باید پاسخگو باشد. این‌جور دست باز نیست که از هر وسیله‌ای هر وقت خواستیم استفاده کنیم، هر کاری خواستیم بکنیم و جلوی فعالیت‌های مفید بعضی را بگیریم. این‌ها کارهای بسیار خطرناکی است که متأسفانه غرور قدرت اینها را به انسان می‌دهد.
وی افزود: خیلی دقت کنید و مراقب باشید. در معاملات خارجی با توجه به اینکه در این چند سال، شرایط به گونه ای بود که ناچار بودیم مستقیم وارد شویم و معامله کنیم و بخصوص در بحث تأمین تجهیزات بیمارستان رضوی تجربه هایی را کسب کرده ایم، بنابراین معامله با خارج و قدرتهای عجیب و غریب، زمینه هایی دارد که باید حواس مان جمع باشد.

رهبر معظم انقلاب، بهترین معیار تشخیص مسیر درست
آیت الله واعظ طبسی توصیه کرد: از قدرتی که داریم در راه خدمت به مردم نه برای تظاهر که به خاطر خدا استفاده کنیم. این‌ها ماندگار است و موجب طولانی شدن عمر خواهد شد. بخواهید یا نخواهید اینها مسائل پایداری است که خوشنامی در پی خواهد داشت.
وی افزود: در برخورد با مسائل، جامع‌نگر باشید و یک طرفه قضاوت نکنید. شرایط جهان را مورد مطالعه قرار دهید و بر اساس آن و با مشورت تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که سلایق و دیدگاه‌ها متفاوت است. شما تصمیم‌گیری‌تان باید اصولی و منطبق با واقعیت باشد که در برابر بعضی فشارها منعطف نشوید.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: گاهی فضا به حدی سنگین است که ممکن است بعضی از سخنی که گفته‌اند، برگردند. چنین افرادی نمی‌توانند مدیریت کنند. اگر راه درست است، باید ثابت قدم بود و بهترین معیار برای درست بودن مسیر، رهبری معظم انقلاب هستند. درست فکر کنید، همه جوانب قضیه را ببینید و بعد با فکر جمعی تصمیم بگیرید. از هرگونه تندروی و فشارهایی که معلول جریان‌هایی است که خود آنها دچار مشکل هستند، بپرهیزید. این فشارها را اگر شما امروز قبول کردید، مطمئن باشید فشارهای بعدی هم هست. مثل شرایط فعلی ما با آمریکا.

مشکل آمریکا، نظام اسلامی است
عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: بعضی فکر می‌کنند همه مشکل ما با آمریکا، بحث هسته‌ای است. نه، این طور نیست. مشکل آنها‏، نظام اسلامی است. تا نظام اسلامی هست، این مشکلات هم هست. این هم که می‌گویند ما در پی براندازی نظام نیستیم، دروغ می‌گویند. واقعاً نمی‌توانند این کار را بکنند. چون هم هدایت و نصرت الهی و هم پشتوانه و عزم ملی مستحکم داریم و در کنار آن، از بهترین فرهنگ و استثنایی‌ترین امام و رهبری بهره‌مند هستیم. مگر می‌شود همه ملت را از پا درآورد؟ زور می‌گویند و در مقابل این زور باید با منطق ایستاد.
آیت الله واعظ طبسی تصریح کرد: در جلسه اخیری که با وزیر امور خارجه داشتم‏، به ایشان تأکید کردم که مذاکرات باید قرص و محکم ادامه یابد. عده‌ای می‌نشینند راجع به مذاکرات حرف بیخود می‌زنند. نباید هیچ ترتیب اثری بدهیم. من آقای ظریف و تیم مذاکره کننده را می‌شناسم. افرادی سالم و علاقه‌مند به انقلاب و نظام هستند، تلاش هم می‌کنند. گفتمان سیاسی خیلی مشکل است. باید روی همان اصول و ارزشهای نظام و آورده‌های ملی ایستاد و حق خودمان را بگیریم و اینها شدنی و زمینه فراهم است.
وی افزود: این را هم بدانیم که مشکل فقط این نیست. امروز بحث انرژی هسته‌ای حل شود، فردا حقوق بشر را بهانه می‌کنند. بعد بحث به رسمیت شناختن اسرائیل پیش می‌آید و سپس حمایت نکردن از حزب الله و در نهایت فشار می‌آورند که موضع سیاسی ما را در دنیا دنبال کنید و از ما الگو بگیرید.
وی تأکید کرد: مدیران تحت فشار و فضا قرار نگیرند و محکم و استوار با تکیه بر خدا و استعدادهای خود و حمایت مردم کارها را پیش ببرند و قطعاً خدای متعال هم کمک خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در خراسان در ادامه خطاب به مدیران آستان قدس رضوی گفت: شما مدیران اقلاً اگر هر روز نمی‌شود باید یک روز در میان به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شوید و از این منبع فیض کمک بگیرید. در این توسلات، توجهات و ارتباطات معنوی که برقرار می‌شود، اراده‌های بد به صاحبانش بر می‌گردد.

مدیران توانمند در آستان قدس رضوی
تولیت آستان قدس رضوی در بخش پایانی بیانات خود ضمن اشاره به دوره هشت ساله مسؤولیت آقای دکتر علوی در سمت قائم مقام آستان قدس رضوی، گفت: از خدمات تحسین برانگیر جناب آقای علوی تشکر می‌کنم. از ایشان واقعاً راضی هستم. هر سخنی که برخلاف این گفته شود، خلاف واقع است. البته هیچ کس مطلق نیست و همگی اشکالاتی داریم، اما در مجموع ایشان در دو دوره چهار ساله مدیریت به نظرم آنچه در توان داشتند در خدمت آستان قدس رضوی گذاشتند.
وی افزود: این تغییر طبیعی بوده و تصمیم گرفتیم در این فضا از یک فکر جدید استفاده کنیم. ما مدیران خیلی خوبی داریم. آستان از نیروهای توانمندی برخوردار است که باید از آنها درست استفاده شود.
وی تصریح کرد: آقای علوی همچنان در هیئت امنا که مهم‌ترین مرکز تصمیم‌گیری ماست و شورای عالی فرهنگی آستان قدس عضویت خواهند داشت.
وی افزود: در مورد جناب آقای دکتر عبدالحسینی باید بگویم که من با ایشان قبل از بیمارستان رضوی آشنا بودم. ایشان یک جراح عمومی است که نوعاً آقایان پزشکان ایشان را به پاکی و طهارت دل و پایبندی به ولایت و تعهد در مقابل نظام و انقلاب قبول دارند.
آقای عبدالحسینی بیمارستان رضوی را که بعضی دوستان توانمند و خوشفکر ما معتقد بودند آستان قدس نمی‌تواند آن را اداره کند، طوری اداره کرد که به اذعان بسیاری از بازدید کنندگان خارجی، امروز یکی از برجسته‌ترین بیمارستانهای سطح دنیاست و حتی دشمنان ایران علاقه‌مند هستند که با این بیمارستان ارتباط برقرار کنند.
وی افزود: به ایمان، تقوا، تلاش، تعهد و انضباط مالی ایشان اعتقاد دارم. به مفهوم واقعی کلمه در مسائل مالی بخصوص اعتماد و اطمینان دارم و ایشان را امین می‌دانم. اینها برجستگی‌های مورد نظر ماست. بنابراین در این تحولات، بنده شایسته‌ترین مدیر را برای سمت قائم مقامی ایشان دانستم.
وی در ادامه افزود: هم به جناب آقای دکتر علوی و هم عبدالحسینی تبریک می‌گویم و تشکر می‌کنم و از خدای متعال برای هر دو آرزوی سلامتی و توفیق دارم. امیدوارم زحمات و خدمات شما مقبول عنایت حضرت رضا علیه السلام قرار گیرد.

برای تحقق شعارهای رهبری تلاش کنیم
وی ابراز امیدواری کرد در سال جدید جزء کسانی باشیم که در رابطه با نامگذاری رهبری با مسائل شعاری برخورد نکنیم و همه به طور جدی بیندیشیم و نظر بدهیم و نظرمان را در جمع مطرح کنیم و برای تحقق این شعارهای بلند ولی امر مسلمین تلاش نماییم.
وی همچنین با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی گفت: بعضاً برداشت نادرستی از این اصطلاح می‌شود. اقتصاد مقاومتی به معنای کوپنی شدن و تحمل فقرا نیست. بلکه معنایش این است که جامعه ما باید یک جامعه بی‌نیاز باشد و بر همین اساس پایدار در مقابل دشمنان بایستد. اقتصاد مقاومتی به طور خلاصه یعنی پایه‌ریزی اقتصادی که در همه شرایط زندگی و دوره حیات و هستی نظام اسلامی بتواند خود را با شرایط گوناگون انطباق بدهد؛ چه در شرایط فشار و چه شرایط عادی. ان شاء الله با هدایت خداوند و کمک حق تعالی همه مدیران و سیاست‌گذاران موفق و مؤید باشند و برای دولت محترم هم از خدای متعال سلامت، موفقیت و تقویت فکر برای خدمت به مردم و نظام و توجه به نکاتی که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند، آرزو می‌کنیم.
در ابتدای این دیدار آقایان دکتر سید احمد علوی و دکتر سعید عبدالحسینی، قائم مقامان فعلی و قبلی آستان قدس رضوی به ایراد سخن پرداختند.