رئيس مجلس : شهيد مدرس(ره) حق پدري بر گردن ملت ايران دارد و اقدام آستان قدس رضوي براي ساخت زيارتگاه شهيد مدرس بسيار تحسين‌آميز است.

رئيس مجلس : شهيد مدرس(ره) حق پدري بر گردن ملت ايران دارد و اقدام آستان قدس رضوي براي ساخت زيارتگاه شهيد مدرس بسيار تحسين‌آميز است.
آذر ۱۲, ۱۳۹۲
139 بازدید

    رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: شهيد مدرس(ره) حق پدري بر گردن ملت ايران دارد و اقدام آستان قدس رضوي براي ساخت آرامگاه و زيارتگاه شهيد مدرس در كاشمر بسيار تحسين‌آميز است. دكتر علي لاريجاني در هفتاد و ششمين سالگرد شهادت آيت‌الله سيدحسن مدرس(ره) و گرامي‌داشت روز مجلس كه در محل آرامگاه شهيد مدرس(ره) […]

 

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: شهيد مدرس(ره) حق پدري بر گردن ملت ايران دارد و اقدام آستان قدس رضوي براي ساخت آرامگاه و زيارتگاه شهيد مدرس در كاشمر بسيار تحسين‌آميز است.

دكتر علي لاريجاني در هفتاد و ششمين سالگرد شهادت آيت‌الله سيدحسن مدرس(ره) و گرامي‌داشت روز مجلس كه در محل آرامگاه شهيد مدرس(ره) در كاشمر برگزار شد، اظهار داشت: شهيد مدرس حركت‌هاي بزرگ در تاريخ ايران و عهد مشروطه انجام داد و برخي صدماتي كه بر ملت روا شد، وي يك تنه در برابر آن‌ها مي‌ايستاد.

وي تصريح كرد: به‌طور شايسته از وي تاكنون قدرداني نشده و بسياري از بيانات وي كه حتي امروز براي ما راهگشا است، در دسترس نيست و يا رسانه‌ها آن‌گونه كه بايد آن را بيان نكردند.

وي افزود: من چند سال پيش توفيق حضور در اين مراسم را داشتم، در آن زمان شرايط خوب نبود و شرايط سختي وجود داشت، اما هيجان و عشق مردم به شهيد مدرس، سبب حلاوت مراسم مدرس و كشش مجدد من به اينجا شد.

شهيد مدرس(ره) مظهر شجاعت

رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: شهيد مدرس بر مجلس فكر جامعي مطرح كرد و آن را جوهره قانون‌گذاري اسلام و شريعت دانست اما اين در حالي بود كه افرادي نظير تقي‌زاده‌ها معتقد بودند براي پيشرفت بايد سراپا گوش غرب بود.
وي افزود: شهيد مدرس در مجلس سوم هم انتخاب شد، مجلس سوم از شرايط خاصي بنا بر ايجاد جنگ جهاني دوم برخوردار بود و بسياري از كشورها با توجه به اينكه ايران بي‌طرفي خود را اعلام كرده بودند، كشور ما را اشغال و محاصره كرده بودند.

لاريجاني گفت: اين وضع و حال ايران بود، چه جنايت‌هايي كه نشد كه يكي از آن‌ها زماني كه روس‌ها مرقد امام رضا (ع) را به توپ بستند، بر مردم سختگيري مي‌كردند و از اين‌گونه حوادث زياد بود. يكي ديگر از آن‌ها اين بود كه تزارهاي روسي به سمت قزوين آمده و به حكومت وقت اعلام كردند كه بايد هزينه ما را بدهيد و اين است روحيه استثمارگري و استكباري كه بگويند هم پول بدهيد و هم تا ۲۴ ساعت ديگر اگر عملي نشود، تهران را اشغال مي‌كنيم.

لاريجاني تصريح كرد: اين مسئله در زمان احمدشاه و صدراعظمي صمصام بود. همان زمان صمصام از مجلس درخواست اختيار تام براي دولت داشت تا بتواند با دولت تزاري قرارداد ببندد و در آن شرايط سخت و اضطراب فقط شهيد مدرس بود كه ايستاد و اين در حالي بود كه هيچ‌كس همراهش نبود.

رئيس قوه مقننه گفت: مدرس در مجلس گفت اگر مشيت اين است كه استقلال خود را از دست بدهيم، درست نيست كه با دست خود اين كار را كنيم، بلكه بايد بايستيم و مقاومت كنيم و اين در حالي است كه شرايط عوض شد و دولت صمصام سقوط كرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: شهيد مدرس پايه‌هاي تاريخ معاصر ايران را شكل داد و شرايط تاريخ ايران را عوض كرد.

لاريجاني افزود: چند نكته در زندگي شهيد مدرس وجود دارد، نخستين آن اين است كه شهيد مدرس حركتي را آغاز كرد كه با حركت رهبري در انقلاب اسلامي تكميل شد، به طوري كه ديگر كسي نمي‌تواند در كشور ما قلدري كند و نگاه چپ كند.

وي خاطرنشان كرد: امام(ره) مظهر شجاعت بود، اقدامات امام در مسير تفكرات مدرس بود كه سبب پيروزي انقلاب اسلامي شد، ساختار نظام ما ساختاري نيست كه كسي بخواهد در آن ديكتاتوري كند.

 

ايستادگي در برابر بيگانگان                                                                                   

رئيس قوه مقننه با بيان اينكه يكي از درس‌هاي مدرس ايستادگي در برابر اجانب و بيگانگان بود، تصريح كرد: اين سرمايه بزرگي است، بايد مسئولان و تمام توده‌هاي جامعه اين ايستادگي را از شهيد مدرس بياموزند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: اما ايران يك حرف دارد و آن اينكه ما نمي‌توانيم جوانان و ملت را از علم هسته‌اي محروم كنيم. امروز اين نكته را به غربي‌ها تأكيد مي‌كنيم كه مبادا در مورد جمهوري اسلامي ايران اشتباه كنيد و اينكه اگر امروز جمهوري اسلامي از طريق مذاكره براي حل مسئله هسته‌اي آماده است، اين نگاه دائمي جمهوري اسلامي بوده، نه اينكه شما تصور كنيد بر اثر فشارها اين تصميم گرفته شده كه البته اين مسأله در ادبيات سخيف برخي از سران غربي مشاهده مي‌شود.

وي افزود: در مورد مسئله هسته‌اي ما پنهان‌كاري نداريم و به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم، ما مسير مذاكرات را مسير خوبي براي حل و فصل مسائل مي‌دانيم اما ملت ما بايد دانش علمي صلح‌آميز هسته‌اي را داشته باشد، اگر تلقي شما اين است كه زماني فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را تعطيل كنيد، پس چرا مذاكره مي‌كنيد؟ ملت ايران تغيير نكرده است.

لاريجاني خاطرنشان كرد: تصور نكنيد ملت ايران تغيير كرده بلكه ملت ما همواره سرافراز و پاي عقيده خود ايستاده و پايدار است. راه مذاكره براي اين است كه شما بفهميد تا از طريق مذاكره و با تغيير رفتار خود مسئله را حل كنيد، امروز خوشحالم كه همه ايرانيان به طور حساس و دقيق با بصيرت خود مسئله‌ هسته‌اي را دنبال مي‌كنند.

عزتمندي از مسير استقلال

وي گفت: يك نكته ديگر از زندگي شهيد مدرس اين است كه درس ايستادگي و استواري مي‌دهد، بايد به اين درس‌ها توجه داشت. همچنين مرحوم مدرس در اظهارات و نطق‌هاي خود در مجلس همواره به استقلال در حوزه اقتصادي تاكيد داشتند، اينكه در حوزه اقتصادي بايد روي پاي خود بايستيم و مي‌گفت من نگرانم كه گوشت و پنير خود را از كشورهاي ديگر بياوريم. اين نشان مي‌دهد مدرس به دنبال عزتمندي از مسير استقلال بوده است، مرحوم مدرس روح بلندي داشت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: برخي حرف‌هايي كه در جامعه زده مي‌شود، ظاهرش فريبنده بود اما باطنش به نفع ملت ايران نيست. در حال حاضر اگر پول داشته باشيم بايد فعال كردن بخش توليد‌كننده در اولويت باشد چرا كه چرخه توليد سبب اشتغال‌زايي مي‌شود اما سئوال اين است كه اگر ما پولي داشته باشيم، چگونه خرج كنيم كه اقتصاد مولد داشته باشيم.

استفاده از اقتصاد مولد براي پيشرفت

لاريجاني گفت: آيا فعال كردن چرخه توليد سبب اقتصاد مولد مي‌شود و يا اينكه پول نفت را ميان مردم توزيع كنيم؟ توزيع براي مثال ۴۵ هزار توماني ميان مردم تورم‌زا بوده و همچنين اثري در زندگي مردم ندارد، مرحوم مدرس بر روي اقتصاد مولد تأمل داشت. امروز راهكار ايران هم در حوزه اقتصادي استفاده از اقتصاد مولد براي پيشرفت است.

وي بيان داشت: بايد زمينه سرمايه‌گذاري را فراهم كنيم و بستر حضور مردم در بخش سرمايه‌گذاري را فعال كنيم، اما اين مسئله هم به طور جدي دستاوردي نداشت. براي نمونه در حوزه سهام عدالت مردم آن‌طور كه بايد و شايد خود را مالك اصلي آن سهم نمي‌دانستند. اينها روش‌هاي غلطي است و بايد از روش‌هاي صحيح استفاده شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهارداشت: مشكلات مديريتي بايد حل شود، امروز دولت جديد روي كار آمده و شاهد حضور نيروهاي خدومي در آن هستيم، در مجموع نگاه مجلس به نيروهاي دولت جديد مثبت بوده به شرطي كه آنان سياست‌هاي مقام معظم رهبري را براي راه نجات محقق كنند.

وي در پايان افزود: اميدواريم در بودجه سال آينده مشكلاتي كه ذكر شد، حل شود و از ظرفيت‌ها استفاده كنيم، همچنين بايد براي نيروهاي كارآفرين، تسهيل سرمايه‌گذاري را در اولويت قرار دهيم تا به اين وسيله مشكلات تورم و بيكاري را حل كنيم.