سومین همایش سفیران نور در زیارتگاه شهید آیت ا… مدرس(ره)

سومین همایش سفیران نور در زیارتگاه شهید آیت ا… مدرس(ره)
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲
305 بازدید

    سومین همایش سفیران نور همزمان با گرامیداشت مقام والای معلم به منظور ارج نهادن به خادمین عرصه قرآن و کتاب طی دو روز در جوار مرد دین و سیاست مسئولین و کارشناسان فرهنگی ، مربیان مهدالرضا و کارکنان کتابخانه های مؤسسه برگزار گردید .             در همایش فرهنگی […]

 

 

سومین همایش سفیران نور همزمان با گرامیداشت مقام والای معلم به منظور ارج نهادن به خادمین عرصه قرآن و کتاب طی دو روز در جوار مرد دین و سیاست مسئولین و کارشناسان فرهنگی ، مربیان مهدالرضا و کارکنان کتابخانه های مؤسسه برگزار گردید .

 

 

 

 

 

 

در همایش فرهنگی حمزه سپهریان مدیر عامل مؤسسه آستانه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید آیت ا… مدرس(ره) ضمن تقدیر از فعالیتهای چشم گیر مربیان مهدالرضا و مسئولین کتابخانه های مؤسسه در سال گذشته که خدمات شایان فرهنگی را به مراجعین ارائه نمودند ، هدف از برگزاری همایش را ارتقاء سطح علمی کارشناسان کتابداری و مربیان مهدالرضا برای فراگیری روشهای جدید تدریس دانست .

 

 

 

مدیرعامل مؤسسه در ادامه سخنان خود به خدمات ماندگار فرهنگی آستان قدس رضوی اشاره و از آن به عنوان برکات برای مردم این شهرستانها نام برد .
در ادامه مراسم معاونت فرهنگی موسسه ضمن خیر مقدم به کارشناسان و کتابداران و مربیان تلاشگر درعرصه قرآن آموزی از شهرهای طبس ، بشرویه ، قائن و روستای محمدیه گفت : امروز پس از گذشت دو دهه از حرکت بسیار ماندگار و ارزشمند رهبر معظم انقلاب در تفویض حکم واگذاری دو بقعه متبرکه حضرت حسین ابن موسی الکاظم (ع) و زیارتگاه شهید آیت ا.. مدرس(ره) شاهد درخشش بسیار ارزشمند خدمات آستان قدس رضوی در شهرستان طبس ، کاشمر و سایر شهرهای قائن و بشرویه هستیم .

 

 

 

 

حسن فروزان با بیان این که به طور یقین روح شهید مدرس مرد دین و سیاست ناظر بر این جلسه است ؛ بیان کرد : اگر ما امروز در این مکان مقدس آن هم در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری مزین به سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است گرد هم آمده ایم بدین جهت است که اندیشه های سیاسی و اقتصادی شهید مدرس در این مکان جاری و ساری نهفته است.
وی لحظه لحظه زندگی شهید مدرس را مملو از راهکارهای راهبردی برای تحقق سال حماسه سیاسی – حماسه اقتصادی دانست وتصریح کرد : تمامی همکاران با ژرف نگری عمیق تر باید به اندیشه های شهید مدرس توجه ویژه ای داشته باشند .

 

 

 

 

ایشان با اعلام این که اندیشه های این اسوه فقاهت و سیاست می تواند درسی بسیار بزرگ برای ادامه کارها در سال جاری باشد خطاب به کارشناسان و سایر همکاران حاضر در جلسه گفت : شما می توانید از لحظه لحظه زندگی شهید مدرس برای آنچه که امروز در اختیار دارید چه در بخش کتابخوانی که جوانان و نوجوانان به عنوان اعضاء کتابخوان هستند و چه نونهالانی که آینده های این مرز و بوم را رقم خواهند زد بهره ببرید .
وی با بیان اینکه نونهالانی که در مهد الرضا به همت شما پیام وحی ودستورات خدا را فرامی گیرند خواهند توانست رشد و ارتقاء علمی خوبی را در سالهای آینده به ارمغان بیاورند .

 

 

 

 

نمایش کوثر توسط نونهالان امام رضا(ع) از برنامه های این همایش بود که مورد استقبال و تشویق شرکت کنندگان قرار گرفت .

 

خطیب جمعه کاشمر:
همایش سفیران نور با روح اسلام و فرهنگ اسلامی ارتباط دارد

 

 

 

امام جمعه کاشمر که از دیگر سخنرانان این مراسم بود ضمن تقدیر از برگزارکنندگان چنین مراسمی در جوار زیارتگاه شهید مدرس(ره) که حضرت امام در توصیف عظمت ایشان می فرماید : القاب از ذکر و تعریف این مرد بزرگ عاجز هستند و او بزرگتر از همه القاب و الفاظ است ، را کاری بسیار ارزشمند دانست .
حجت الاسلام سید قاسم یعقوبی همایش سفیران نور را جزو برنامه های بسیار ارزشمندی دانست که با حقیقت جان ، روح اسلام و فرهنگ ناب اسلامی ارتباط دارد.
وی با اشاره به اهمیت و ارزش والای کار معلمی تصریح کرد : معلمان قرآن ارزشی بسیار بالاتر و والاتر از سایر معلمان دارند .
یعقوبی با اعلام اینکه مسئولان کتابخانه ها و مربیان در جهت تعمیق اندیشه های قرآنی کار می کنند ؛ ابراز کرد : فرهنگ ارتباط با کتاب ، فرهنگ تمدن سازی است .
خطیب جمعه کاشمر با بیان اینکه تمدن ، ارتباطی مستقیم با کتاب دارد ، گفت : بدون کتاب تمدن ساخته نمیشود .
وی با اشاره به این که در کتابخانه ها پی ریزی تمدن اسلامی انجام می شود و پایه های اندیشه های اسلامی و قرآنی محکم می شود ، با تاکید براینکه همه توجهات و ذهن ها باید به سمت قرآن برود قرآن را کتابی دانست که هیچ گونه شک وتردیدی در آن نیست .
یعقوبی قرآن را از معجزات پیامبر اسلام برشمرد و ادامه داد: اگرچه معجزات سایر پیامبران مادی بود اما معجزه پیامبر اسلام که قرآن است فرهنگی و ماندگار است.
خطیب جمعه کاشمر زیبندگی کار مربیان قرآن را ترویج فعالیت های قرآنی دانست و تصریح کرد: یکی از زیبایی های کار در این است که زیر سایه امامت و ولایت فعالیت می کنید .
وی همچنین ارتباط معنوی و ارزشمند این مجموعه را با آستان قدس رضوی از نعمات بزرگی عنوان کرد و گفت: اگر امروز صحبت از حکومت اسلامی و ولایت فقیه می کنیم به برکت وجود ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) است .
حجت الاسلام یعقوبی با اشاره به این که ولایت از آن ائمه است و امام و رهبری به نیابت از سوی آنها کارمی کنند،بیان کرد: سایه توجهات امام رضا(ع) چه مستقیم و چه به نیابت بر سر ما باشد از هر تاج افتخاری بالاتر و والاتر است.
وی در ادامه قرآن را دارای چند سطح دانست و ادامه داد: پس از قرائت و درک و فهم قرآن باید برای پیاده و عملی کردن قرآن در سطح جامعه تلاش کرد .
ایشان با بیان این که از طریق قرآن باید ، احسان به والدین و موضوعات اخلاقی و اجتماعی را به نونهالان آموزش دهیم ابراز کرد : این آموزش ها تنها برای نونهالان نباید باشد بلکه برای بزرگان هم باید صورت گیرد .
یعقوبی با تأکید براین که باید احساس کنیم مفاهیم قرآن در زندگی ما حضور دارد، افزود: باید زندگی کردن با قرآن را تمرین کنیم .

 

رئیس اداره آموزش علوم قرآن و حدیث آستان قدس رضوی :
باید باشیوه های فرهنگ درست به نونهالان و کودکان آموزش داد

 

 

 

سخنران پایانی این مراسم مهدی لسانی رئیس اداره آموزش علوم قرآن و حدیث آستان قدس رضوی بود که طی سخنانی با بیان این که اگر خداوند متعال عده ای را محتاج و نیازمند شما کرده نعمت بسیار بزرگی به شما ارزانی داشته به سخنی از امام علی ( ع ) در نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: کاری که به دست شما داریم ابزار قدرت و شهرت شما نیست امانتی است که به گردن شما گذاشته شده است .
وی با اعلام این که اگر هر کدام از ما حس امانتداری در کاری که برعهده مان گذاشته اند داشته باشیم هیچ گاه خسته نمی شویم ، افزود : اگر با افرادی که به کتابخانه مراجعه می کنند به درستی رفتار کنیم و هر مخاطبی که به سراغ مان می آید را بزرگ ببینیم قطعاً نوع خدمتی که ارائه می دهیم متفاوت خواهد بود.
لسانی گفت : وقتی نونهالان که در ۹۰ جلسه قرآن را از رو می خوانند ، ۱۰ سوره را حفظ می کنندو ۲۰ حدیث را کاربردی حفظ می کنند این کار از اقدامات بسیار بزرگی است که توسط مربیان آموزش داده می شود.
ایشان در پایان با تأکید بر این که باید با شیوه های فرهنگ درست به نونهالان و کودکان آموزش داد ؛ گفت: اگر تلاش کنیم قطعاً می توانیم به اهداف متعالی خود دست یابیم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ         ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

شرکت کنندگان در همایش طی دو روز حضور در شهرستان کاشمر در کارگاههای آموزش تدریس قرآن به روش نوین جهت مربیان مهدالرضا زیر نظر سرکار خانم یزدانی فر اعزامی از آستان قدس رضوی و آموزش مدیریت تغییر در کتابخانه ها جهت کتابداران زیر نشر سرکار خانم دکتر پری رخ حضور یافتند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از برنامه های جانبی این همایش می توان به دیدار با فرماندار کاشمر ، بازدید از شرکت فرش آستان قدس رضوی ، حضور در اماکن زیارتی شهرستان ، نشست تخصصی و هم اندیشی مدیران کتابخانه ها و کارشناسان فرهنگی با مدیر عامل و معاونت فرهنگی مؤسسه و تقدیر از شرکت کنندگان در مراسم اختتامیه نام برد .