۴ تیر ماه بیستمین بهار تجلی رشد و بالندگی در پرتو مدیرت موفق اسلامی در شهرستان های کاشمر و طبس گرامی باد.

۴ تیر ماه بیستمین بهار تجلی رشد و بالندگی در پرتو مدیرت موفق اسلامی در شهرستان های کاشمر و طبس گرامی باد.
تیر ۳, ۱۳۹۳
203 بازدید

          متن نامه مقام معظم رهبری در واگذاری تولیت موسسه به آستان قدس رضوی   « جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای واعظ طبسی تولیت عظمای آستان قدس رضوی علیه آلاف التحیه و الثناء با سلام و تحیت و تشکر و قدر دانی از خدمات ارزشمند و اقدامات بزرگ جنابعالی […]

 

 

 

 

 

متن نامه مقام معظم رهبری در واگذاری تولیت موسسه به آستان قدس رضوی

 

« جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای واعظ طبسی تولیت عظمای آستان قدس رضوی علیه آلاف التحیه و الثناء با سلام و تحیت و تشکر و قدر دانی از خدمات ارزشمند و اقدامات بزرگ جنابعالی و سپاس از قبول زحمت تولی امور مرقد مطهر حضرت حسین بن موسی علیه و علی آبائه الکرام الف تحیه و اکرام و نیز آرامگاه شهید بزرگ اسلام مرحوم آیت الله مدرس طاب ثراه ، جنابعالی را به تولیت امور آن دو آستانه مبارکه منصوب و اداره ی امور آن را به دست با کفایت جنابعالی محول می نمایم . با این امید که خدمات شما بتواند وضع شایسته ی آن مراقد منوره را برای آنها فراهم سازد . از خداوند متعال بقا و سلامتی و عون الهی را برای وجود با برکت جنابعالی مسألت می نمایم .

و السلام علیکم و علی کل من یخدم تلک القباب المطهره و رحمه الله .۱۳۷۳/۴/۴

 

 

 

معرفی موسسه

موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت الله مدرس(ره) از جمله موسسات فرهنگی وابسته به آستان قدس رضوی است که تولیت آن توسط مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای طی حکمی در تاریخ ۴/۴/۱۳۷۳ به نماینده ایشان در استان خراسان و تولیت عظمای آستان قدس رضوی حضرت آیت الله واعظ طبسی تفویض گردید که این موضوع نقطه عطفی در توسعه همه جانبه اماکن متبرکه طبس و کاشمر شد. برکات این حکم و تسری مدیریت موفق اسلامی بسیار زود نمایان شد، به طوری که با تشکیل یک هیات اجرایی، کار توسعه این دو آستانه و ساماندهی موقوفات این دو شهرستان که در مسیر راه زائران حضرت ثامن الحجج(ع) واقع شده بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

از اهداف اصلي تشكيل این موسسه فرهنگی مذهبی مي توان به ايجاد تسهيلات لازم براي ارائه خدمات مطلوب به زائران و امكانات فيض معنوي بيشتر آنان، تدوين و اجراي برنامه هاي توسعه فرهنگي، عمراني، خدماتي و مالي، بهره گیری از تشکل ها، نهادها و سازمان های فرهنگی دینی، اداره امور موقوفات، ارتقاء فرهنگ وقف، شناسايي و استيفاي حقوق موقوفات آستان قدس رضوي و بهره برداري و نظارت در جهت اجراي نيات واقفان، جمع آوري نذورات و هدايا و مصرف آن در جهت اهداف آستان قدس رضوي، برنامه ريزي براي انجام مراسم هاي فرهنگي مذهبي درمناسبتهاي مختلف اشاره كرد كه تحت مديريت توانمند و موفق اسلامي در شهرستانهای طبس، کاشمر و قاین و ۱۹ مجتمع فرهنگی رفاهی و نمازخانه میان راهی حضرت امام رضا(ع) در ۵ استان کشور روند رو به رشدي داشته و به عنوان برگي زرين در دفتر موفقيت هاي انقلاب اسلامي مي درخشد.

 

 

 

موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) و زیارتگاه آیت الله مدرس (ره) از موسسات فرهنگی وابسته به آستان قدس رضوی است که تولیت آن توسط مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای طی حکمی در تاریخ ۱۳۷۳/۴/۴ به نماینده ایشان در استان خراسان و تولیت عظمای آستان قدس رضوی حضرت ایت الله واعظ طبسی تفویض گردید که این موضوع بستر ساز نقطه عطفی در توسعه همه جانبه اماکن متبرکه طبس و کاشمر شد.

 

برکات این حکم و تسری الگوی مدیریت موفق اسلامی بسیار زود نمایان شد ، به طوری که با تشکیل یک هیات اجرایی ، کار توسعه این دو آستانه در راستای ترویج فرهنگ اسلامی ، تقویت باورهای دینی و تلالو عشق به ولایت و امامت گردید.

 

سازمان دهی موقوفات این دو شهرستان و ۱۹ مجتمع فرهنگی رفاهی و نمازخانه میان راهی حضرت امام رضا (ع) که در مسیر راه زائران حضرت ثامن الحجج (ع) واقع شده است ، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

 

اکنون با گذشت دو دهه از عمر با برکت این موسسه ، گام های عمیق موثر فرهنگی برداشته شده ، به گونه ای که همواره به عنوان قطب بزرگ دینی و تراث فرهنگی در منطقه محسوب می شود.

 

رويج فرهنگ اسلامي و تقويت باورهاي ديني و زنده و پر بار كردن عشق به ولايت و امامت در قلوب زائران از جمله برنامه هاي اساسي زيربنايي اين موسسه فرهنگی است كه خوشبختانه با بهره گيري از موقوفات شيفتگان ولايت و انجام فعاليت هاي عمراني، اقتصادي و خدماتي گامهاي مؤثري در جهت ايجاد پشتوانه عظيم براي اهداف فرهنگي مؤسسه برداشته شده و امروزه به عنوان يك قطب بزرگ فرهنگي در منطقه محسوب می شود.           

 

اهم برنامه های محوری و فعالیتهای فرهنگی – مذهبی در آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) در بخش فرهنگی این موسسه سالانه بیش از دو هزار برنامه فرهنگی، ادبی، هنری و ورزشی در حوزه های ذیل  برگزار می شود.

حوزه دین و معارف اسلامی: مشتمل بر اقامه نمازهای یومیه، جمعه، اعیاد اسلامی، سخنرانی، جلسات آموزش احکام، مشاوره و پاسخگویی به سوالات شرعی زائران، برپایی نشست های معرفتی و بزرگداشت وقایع و مناسبت های ملی، مذهبی حوزه فرهنگ، هنر، ادب و ورزش: مشتمل بر اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی در قالب جشنواره ها، یادواره ها، محافل ادبی، کلاسهای آموزشی تخصصی و مسابقات کتابخوانی و ورزشی

 

حوزه قرآن، دعا و نیایش: مشتمل بر جلسات و کارگاه های آموزشی عمومی و تخصصی، قرائت، تجوید، تفسیر و تدبر در قرآن کریم و نهج البلاغه، کرسی تلاوت های مجلسی، محافل شکوفه های قرآنی و آیین ادعیه خوانی و زیارات با حضور اساتید برجسته

 

حوزه تبلیغات و انتشارات: پژوهش، تدوین، طراحی و چاپ و نشر کتاب، نشریه، بروشور، بنر، استند، نرم افزار، لوح فشرده، برپایی نمایشگاه و فروشگاه محصولات فرهنگی و مدیریت پایگاه های اینترنتی موسسه به نشانی www.Mighatalreza.ir  و www.Shahidmodarres.com

 

حوزه تکریم و خدمت رسانی: اداره حرم مطهر و ارائه خدمات به زائران خاصه کاروانهای زیارتی. درب های حرم مطهر به صورت شبانه روزی در تمام فصول و ایام، بر روی زائران باز و بیش از ۷۰۰ نفر  خادم افتخاری و راهنمای زائر، امر خدمت به زائر را عهده دار هستند.

 

 

خدمات ارزنده آستان قدس رضوی

 

خدمات قابل توجه و ارزنده آستان قدس رضوی و همچنین موقعیت جغرافیایی شهرستانهای طبس و کاشمر و مجتمع های فرهنگی رفاهی و نمازخانه های میان راهی حضرت امام رضا(ع) و قرار گرفتن در مسیر راه زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) از مناطق مرکزی ایران اسلامی، سبب شده سالیانه بیش از ۱۶ میلیون نفر زائر به این اماکن فرهنگی مذهبی مشرف شوند.

 

از جمله تسهیلات اقامتی رفاهی که در شهرستانهای طبس و کاشمر پیش بینی شده می توان به فعالیت دفتر زائرسرا  به طور شبانه روز، اتاقهای اقامتي مفروش با امکانات اولیه، مهمانپذيرهای ویژه، آشپزخانه با تجهيزات كامل آشپـزي و آب جوش رايگان، سقاخانه پارکینگ وسائط نقلیه، پاسگاه انتظامي، دارالشفاء، پارك بازي كودكان، فروشگاه محصولات فرهنگي  و تعاونی، مجموعه باغ رضوان، سرويسهاي بهداشتي، ایجاد فضای سبز، سکوهای اقامتی، واحدهای تجاری و خدماتی، گرمابه، باجه خود پرداز بانک، کشتارگاه اشاره کرد.

 

مهم ترین گنجینه های فرهنگ مکتوب در منطقه

 

موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت الله مدرس(ره) در راستای رسالت عظیم  فرهنگی خود بویژه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین عموم مردم بالاخص قشر نوجوان و جوان پویای جامعه اسلامی اداره چهار کتابخانه غنی حضرت حسين بن موسي الكاظم (ع)  طبس، شهيد آيت الله مدرس (ره)‌ كاشمر و حضرت امام رضا (ع) قاين و روستاي شهيد پرور محمدآباد طبس را برعهده دارد که خوشبختانه با عنایت به وابستگی این مجموعه های فرهنگی به آستان قدس رضوی، مجموعه ۱۵۰.۰۰۰ نسخه کتاب در زمينه هاي مختلف علوم اسلامي و انسانی و ارائه خدمات به صورت قفسه باز، برخورداري از ۱۲.۰۰۰ منبع الكترونيكي در واحد سمعي و بصري و امكانات مناسب براي استفاده از خدمات اينترنت با سرعت بالا و خدمات فتوكپي، چاپ، اسكن و رايت؛ بخش هاي مرجع و تحقيق و پژوهش؛ واحد مطبوعات  و كودكان؛ فعالیتهای فوق برنامه به ويژه برگزاري مسابقات فرهنگي  و كتابخواني، همايش ها و سلسله نشست ها، كلاس هاي علوم قرآني، معارف اسلامي ، هنري  و ورزشي، مراسم شب شعر و …؛ سبب شده تعداد  ۳۲.۰۰۰ نفر به عضویت این مراکز مقدس فرهنگی درآمده و از امکانات فراهم شده استفاده نمایند.

 

 

کتابخانه های شهيد آيت الله مدرس (ره)‌ كاشمر و حضرت حسين بن موسي الكاظم(ع) طبس در سال ۱۳۹۲ به ترتیب به عنوان کتابخانه های مشارکتی نمونه در کشور و استان انتخاب شده اند.

 

 

 

 

موزه آثار و اسناد شهید آیت الله مدرس(ره)

 موزه آثار و اسناد شهید آیت الله مدرس(ره)با هدف آشنایی جامعه بویژه نسل جوان با ابعاد مختلف زندگی این عالم سترگ و وارسته، احداث و با گردآوری اسناد، دست نوشته ها، وسایل شخصی و تصاویر تاریخی این عالم مجاهد، تجهیز و همه روزه در خدمت علاقمندان می باشد.

 

 

 

تربیت دینی نونهالان زیر چتر حضرت امام رضا(ع)

 

فراهم نمودن شرايط در عرصه فراگيري علم و دانش  از سال ۱۳۸۰ در مسير شكوفايي و توسعه اين امر مهم در دستور کار این موسسه بوده بطوریکه در سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ در قالب ۲۴ واحد آموزشي در مقاطع پيش دبستاني و دبستان به تربيت ديني ۴۶۰ نفر نونهال زير چتر رحمت حضرت علي بن موسي الرضا (عليه آلاف التحيه والثناء) در شهرستان هاي طبس، كاشمر، بشرويه،‌ قاين و روستاي محمدآباد طبس پرداخته شده است.

 

كيفيت محتواي آموزشي همراه با اعتماد متقابل والدين به اينگونه  مراكز سبب شد تا در سال تحصيلي ۹۲-۹۱ مجوز تأسيس  اولين مركز آموزشي غير دولتي شكوفه هاي رضوي وابسته به اين مؤسسه از اداره كل آموزش و پرورش استان يزد دريافت و دانش آموزان پايه هاي اول، دوم و سوم ابتدايي در اين مركز هوشمند در سال تحصیلی ۹۳-۹۲رسماً‌ مشغول به تحصيل شوند.

 

 

 


 

 

گاوداری صنعتی آستان مبارک

 

واحد گاوداری آستان مبارک در روستای همت آباد، حد فاصل ۶ کیلومتری شمال غربی آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) با عنایات ویژه مقام منیع تولیت عظمای آستان قدس رضوی در سال ۱۳۸۳ شروع به فعالیت نموده است.

 

 شهرستان طبس تا قبل از سال ۸۴، دارای بافت دامداری کاملا سنتی و غیر بازده بوده که با آغاز فعالیت این واحد و بازدیدهای به عمل آمده توسط دامداران، مسئولین محلی و کشاورزان منطقه به عنوان الگوی کاری قرار گرفته، نهایت نگاه مردم به این صفت در منطقه دچار تحول شگرفی شده است. به طوری که اکنون نگرش مردم و دامداران از گاوداری سنتی به صنعتی تغییر یافته که جای بسی خوشبختی است.

 

در حال حاضر تعداد موجودی کل گله ۲۱۰ رأس می باشد و بطور مستقیم دارای یک کارشناس دامپروری، یک کاردان دامپزشک و ۵ نفر کارگر ماهر می باشد و به طور غیر مستقیم بالغ بر ۱۵ نفر خانوار نیز اشتغال دارند.

 

فعالیت های این دامداری تولید شیر، گوشت و کود دامی است که در حال حاضر سالانه ۱۰۰۰ تن شیر صنعتی، ۱۵ تن گوشت قرمز و حدود دو هزار متر مکعب کود دامی تولید می شود.

 

 

شیر تولیدی دارای چربی ۷/۳، پروتئین ۱/۳ و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار است که حاکی از تولید شیر صنعتی با کیفیت و بهداشتی در این مجتمع است.

 

دامداری از بخش های اداری، انبار نگه داری علوفه و کنسانتره، سیلوی نگه داری ذرت علوفه ای، بهاربندهای نگهداری گاو شیری و سایر گروه های دامی، گوساله دامی، زایشگاه، بیمارستان و شیردوشی تشکیل شده است و از زمان تأسیس اهدافی همچون اشتغال زایی پایدار، همکاری با دانشگاه ها و آموزش و پرورش از طریق بازدیدهای دانشجویان و دانش آموزان شهرستان های همجوار، آموزش دامداران منطقه از طریق بازدیدهای گروهی با همکاری جهاد کشاورزی را دنبال کرده است.

 

اهداف این گاوداری در سال ۹۳، تولید شیر و گوشت با کیفیت و در حد استاندارد و افزایش ظرفیت تولید، استفاده از تکنولوژی های نوین صنعت دامپروری و ارتقاء تولید، تولید محصولات دوستدار محیط زیست و ارگانیک، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری، توجه بیشتر به آموزش تخصصی پرسنل جهت ارتقاء دانش نیروی انسانی، بهره وری بیش تر از دارایی ها و امکانات موجود و در نهایت بهره گیری از سیستم مدیریت یکپارچه اطلاعات است.

 

 

با توجه به افزایش جمعیت طبس و تراکم زیاد زائران حضرت امام رضا(ع) و زائران حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و مجموعه تقاضای مردم می تواند زمینه ساز سرمایه گذاری در بخش تولید فرآورده های لبنی گردد.

 

 

 

 

احداث ۱۹ مجتمع فرهنگی رفاهی و نمازخانه میان راهی حضرت امام رضا(ع) در ۵ استان کشور

 

خدمات آستان قدس رضوی برای رفاه حال زائران آقا علی بن موسی الرضا(ع) منحصر به طبس و کاشمر نیست. آستان قدس رضوی در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس به احداث ۱۹ مجتمع فرهنگی رفاهی و نمازخانه میان راهی حضرت امام رضا(ع) در دیهوک و عشق آباد طبس، اسلامیه فردوس، رباط سفید، خوسف و سربیشه بیرجند، کاهک سبزوار، خضری دشت بیاض، قاین، بردسکن، فیض آباد، علی آباد رباط پشت بادام، دشت گلستان، بجستان، دامغان، بشرویه، مزداوند، تربت جام و چناران همت گماشته تا زائران ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با اطمینان خاطر در مسیر تردد کرده، ضمن ادای فرائض دینی از تسهیلات فراهم شده استفاده نمایند. این مجتمع ها که به همت سازمان عمران و توسعه خراسان وابسته به آستان قدس رضوی در ۵ استان کشور ساخته شده زیرنظر موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت ا… مدرس(ره) اداره می شود. زائران آقا علی بن موسی الرضا(ع) در این واحدها از امکاناتی چون نمازخانه، سکوهای اقامتی موقت، سرویس های بهداشتی، فضای سبز با انواع گلهای زینتی، پارک بازی کودکان و فروشگاههای عرضه مواد غذایی و پروتئینی استفاده می کنند.

 

در اين نمازخانه ها و مجتمع هاي رفاهي كه از آن به عنوان منزلگاههايي در مسير بهشت ياد مي شود، زائران پس از استراحت  و زدودن  غبار سفر، با نيرويي مضاعف  پاي در راهي مي گذارند كه پايانش  بهشت ايران،  خراسان رضوي و مشهد مقدس  بارگاه منور امام رئوف علي بن موسي الرضا (ع) است.

 

 

 آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس (میقات الرضا)

 

صدور حکم تاریخی مقام عظمای ولایت و رهبری مبنی بر تفویض تولیت آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) به حضرت آیت ا… واعظ طبسی و خدمات قابل توجه و ارزنده آستان قدس رضوی و همچنین موقعیت جغرافیایی این مکان مقدس و قرار گرفتن آن در مسیر راه زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) از مناطق مرکزی ایران اسلامی، سبب شده سالیانه قریب به شش میلیون نفر زائر به این بارگاه منور مشرف شوند.

 

 

تسهیلات اقامتی رفاهی

 

 * فعالیت دفتر زائرسرا  به طور شبانه روز

 

 *۱۵۰ باب اتاق اقامتي مفروش با امکانات اولیه

 

 * ۱۲ باب مهمانپذير (سوئيت) ویژه مجهز به اتاقهاي خواب، آشپزخانه، سرويسهاي بهداشتي و …

۲ باب سقاخانه شکیل و فیروزه ای رنگ

 * پارکینگ وسائط نقلیه به مساحت۳۰۰۰ متر مربع

 

 * پاسگاه انتظامي حرم

 

 * دارالشفاء حضرت

 

 * ۲ باب آشپزخانه با تجهيزات كامل آشپـزي و آب جوش رايگان

* پارك بازي كودكان در زميني کف پوش شده به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع

 * فروشگاه تعاوني ميقات الرضا

 

 * فروشگاه و نمايشگاه محصولات فرهنگي

 

 * مجموعه زیبای باغ رضوان با چشم اندازی قابل تحسین در نور پردازی، ایجاد فضای سبز، پارک بازی، سکوهای اقامتی، واحدهای تجاری و خدماتی

 

 * گرمابه رضوان شامل ۲۵ باب حمام در دو بخش برادران و خواهران

 

 * باجه خود پرداز بانک ملت

 

 * کشتارگاه (جایگاه بهداشتی ذبح دامهای نــذری زائران)

 

 

 

 

 شکوه مدیریت موفق اسلامی

 

*طرح جامع آستان مبارک ۱۷۰۰۰۰ متر مربع

 

* صحن و سرای حضرت ۴۰۰۰۰ متر مربع

 

* فضای عبادی، فرهنگی و خدماتی ۲۰۰۰۰ متر مربع

 

* فضای سبز ۶۲۳۰۰ متر مربع

 

* سنگ فرش معابر و خیابان ها ۴۲۰۰۰ متر مربع

 

* کاشی کاری ۳۸۷۶ متر مربع

 

* آینه کاری ۴۰۶۰ متر مربع

 

* بازسازی گلزار مطهر شهدا ۸۵۰ متر مربع

 

* باغ رضوان ۸۰۰۰ متر مربع

 

* چهارگلدسته هرکدام به ارتفاع ۲۴ متر

 

* آبنما ۲۸ سازه

 

* پایه چراغ در صحن و سرا و باغ رضوان ۴۴۰ عدد

 

* نورپردازی حرم و صحن و سرای حضرت با بیش از ۵۰۱۷ عدد لامپ

 

* احداث کتابخانه حضرت در سه طبقه با زیربنای ۱۷۶۰ متر مربع

 

* احداث سالن همایش های میقات الرضا با زیربنای۱۲۷۰ متر مربع

 

 

 

درب های حرم مطهر به صورت شبانه روزی در تمام فصول و ایام، بر روی زائران باز و بیش از ۸۰۰ نفر خادم افتخاری و راهنمای زائر، امر خدمت به زائر را عهده دار هستند.

 

 

 

زیارتگاه شهید آیت الله مدرس(ره) کاشمر

 

۱) اجرای طرح جامع مجتمع فرهنگی و زیارتگاه شهید آیت الله مدرس (ره) به مساحت ۱۰ هکتار

 

۲) تملک و خرید ۵۵۰۰۰ متر مربع در طرح جامع

 

۳) ساخت و راه اندازی صحن جنوبی که شامل غرفات خانوادگی ، آشپزخانه عمومی ، سه سالن اجتماعات جهت مراسم مختلف نصب آب نما و چهار پایه چراغ، سنگی و کاشیکاری  در ایوانها

 

۴) ساخت و تجهیز كتابخانه شهيد آيت الله مدرس(ره) دارای ۸۲۵ مترمربع زیر بنا با دارا بودن بخشهای مختلف بعنوان غنی ترین کتابخانه کاشمر. این کتابخانه به عنوان کتابخانه نمونه مشارکتی کشور در سال ۱۳۹۲ برگزیده شد.

 

۵) ساخت و تجهیز موزه آثار و اسناد شهید آیت الله مدرس (ره) به مساحت ۲۰۰ متر مربع –  شروع ساخت ساختمان جدید موزه به مساحت ۶۰۰ متر مربع

 

۶ ) محوطه سازی و ایجاد فضای سبز در صحن شمالی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع  جهت اسکان زائرین و فراهم نمودن امکانات رفاهی

 

 

۷) بهسازی مزار شهداء بصورت بسیار زیبا 

 

۸) احداث سالن اجتماعات چند منظوره با مساحت ۲ هزار مترمربع در جوار مرقد شهيد آيت الله مدرس (ره)

 

۹)  آماده سازي و زير سازي ۸۰۰۰ متر در صحن شمالي و جلوي كتابخانه

 

۱۰) ساخت و بهره برداري از ۳ آب نماي بسيار زيبا با اجراي نور پردازي نوين در صحن شمالي

 

۱۱) سنگ فرش صحن شمالي حدود ۶۳۰۰ متر مربع

 

۱۲) سوئیت با مبلمان کامل

 

۱۳) چندین باب اتاق مفروش با امکانات اولیه

 

۱۴) سالن اجتماعات با تجهیزات اولیه و گنجایش  ۲۰۰ نفر

 

۱۵) آشپزخانه عمومی مجهز جهت طبخ غذا و دستگاه آبجوش

 

۱۶) پارک بازی کودکان و پارکینگ وسائل نقلیه زائران و محوطه سازی استراحت زائر به مساحت ۳۰۰ متر مربع

 

۱۷) زيبا سازي و اجراي فضاي سبز در صحن شمالي  و ورودي كتابخانه حدود ۲۰۰۰ متر مربع

 

۱۸) فعال بودن دفتر زائر سرا بصورت شبانه روزی و ارائه خدمات اقامتی به زائران

 

۱۹) سنگ فرش جلو سالن اجتماعات به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع

 

۲۰) ساخت ۳ باب واحد تجاری جهت رفاه حال زائرین

 

۲۱) پارکینگ وسائل نقلیه زائران با ظرفیت بیش از ۶۰۰ وسیله نقلیه

اکنون به پاس آن مجاهدتها و روشنگريها به بركت نظام مقدس جمهوري اسلامي بنایی عظیم و مکانی ارزشمند و فرهنگی به همت و مدیریت توانمند آستان قدس رضوی مهیا و میعادگاه هزاران عاشق و زائر قرار گرفته است ، زيرا خودش مي فرمايد : « قبر من هر كجا باشد زيارتگاه مردم خواهد شد » و امروز مزارش زيارتگاه مردم شده و علاوه بر جنبه زیارتی و سیاحتی به مکانی جهت ارائه فعالیتهای  فرهنگی جهت زائران و مردم مؤمن كاشمر به ويژه جوانان تبديل شده است.

این مجتمع در راستای تحقق اهداف عالیه آستان قدس رضوی برنامه های فرهنگی را در رأس فعالیتهای خود قرار داد و با  سیاست گذاری و برنامه ریزی اصولی به مناسبتهای مختلف در طول سال برنامه‌هاي متنوعي در جوار زیارتگاه این شهید والا مقام و… برگزار مي نمايد که به طور مختصر به آن اشاره ای خواهیم داشت.

 

 

 

* برگزاری نمازهای یومیه به جماعت با بیان احکام و معارف اهل بیت (ع)   

 

 

 

* نماز جمعه و اعیاد اسلامی خاصه نماز عید سعید فطرکه به صورت متمرکز در شهرستان با حضور بیش از ۲۵ هزار نفر از نمازگزاران برگزار میگردد

 

* قرائت ادعیه توسل ، کمیل ، ندبه  ، زیارت عاشورا  عرفه و حضرت رسول اکرم (ص)  

 

 

* برگزاری مسابقات فرهنگی ، هنری ، ادبی و کتابخوانی

 

* راهنمایی و ارائه خدمات به اردوهای دانش آموزی با اهدایء هدیه و بسته فرهنگی

 

* تهیه و ارسال تراکت به مناسبتهای مختلف به ادارات شهرستان

 

* برنامه ویژه کودکان هنگام نماز جماعت توسط مربیان مهدالرضا در ایام تابستان و مناسبتهای ویژه

 

* برگزاری همایش معرفتی و گفتمان دینی خاص جوانان و نوجوانان و یادمان شهداء

 

* محافل انس با قرآن کریم در مناسبتهای مختلف با حضور قاریان بین المللی اعزامی از آستان قدس رضوی

 

* برگزاری جلسات و حافل قرآنی در رشته های قرائت ، تجوید ، ترتیل و …

 

 

 

* برگزاری جلسه فرهنگی – آموزشی با مسئولین جلسه قرائت قرآن خواهران بصورت ماهیانه

 

* پژوهش ، تدوین و چاپ اقلام متنوع فرهنگی شامل کتاب برای گروه سنی مختلف ، بروشور ، ویژه نامه و …

 

* برگزاری برنامه های ویژه در ولادت و شهادت ائمه اطهار ، اعیاد اسلامی وقایع و مناسبت  های ملی و مذهبی

 

* برگزاری آیین سالروز شهادت آیت الله سید حسن مدرس(ره) با حضور هیئات رئیسه و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مسئولین ارشد آستان قدس رضوی و شخصیت های برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

{jcomments on}