هفته دولت گرامی باد

هفته دولت گرامی باد
شهریور ۱, ۱۳۹۳
116 بازدید

                  هفته اول شهریور ماه هر سال؛ يعنى، فاصله شروع ماه شهریور تا سالروز شهادت دو تن از دولت مردان دلسوز و ايثارگر، شهیدان‏ رجايى و باهنر به‏ عنوان هفته‏ دولت نامگذاری‏ شده‏ است .     هفته دولت، هفته اقتدار و پيروزی دولتی است که حمايت […]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفته اول شهریور ماه هر سال؛ يعنى، فاصله شروع ماه شهریور تا سالروز شهادت دو تن از دولت مردان دلسوز و ايثارگر، شهیدان‏ رجايى و باهنر به‏ عنوان هفته‏ دولت نامگذاری‏ شده‏ است .

 

 

هفته دولت، هفته اقتدار و پيروزی دولتی است که حمايت و پشتيبانی ميليونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانی از دولتی است که هدفش اجرای حدود الهی و احکام آسمانی اسلام و ايجاد جامعه ای سرشار از عدالت، نظم و امنيت است. اين هفته مبارک بر همه دولت مردانی که وجود خويش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده اند، خجسته و فرخنده باد.

 

 

 

 

 

به مناسبت انفجار دفتر نخست وزيری در هشتم شهريور سال ۱۳۶۰ و شهادت دو يار ديرين امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهيد محمد علی رجايی، رئيس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزير که نمونه ای از دولتمردان مردمی بودند و نيز به منظور آشنايی مردم با فعاليت ها و بيان اهداف و برنامه های آينده دولت، هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهريور می باشد.

 

 

علت نامگذاری چنين هفته ای اين است که دولت شهيد رجايی، نخستين دولت مکتبی بود که در آن دوره بحرانی حداکثر تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال کرد تا آن جا که جان خويش را بر سر آن نهادند.

 

 

همراهی ملت با دولت و پشتيبانی آحاد مردم از آن، از عوامل ثبات دولت و اقتدار آن است و اين رابطه، تا هنگامی که دولت يک دولت ارزشی و خدمت گزار باشد، پايدار خواهد بود.

 

 

امام خمينی (ره)؛ رهبر کبير انقلاب، دوری مسؤولان ايران اسلامی را از رفاه و تجملات و ثروت ها، لطف الهی دانسته و می فرمايد:

“اگر يک حکومتی، ارزشهايش ارزشهای انسانی، اخلاقی و اسلامی باشد (و) بخواهد خدمت به نوع خودش بکند و خودش را خدمت گزار بداند، قهراً ملت با اوست و قهراً يک قدرت خارجی نميتواند او را تحت تاثير قرار بدهد

 

 

مولی الموحدين، امام علی (ع) در قالب نامه ای به مالک اشتر، خطاب به همه دولت مردان اسلامی درباره تکبر و غرور رياست چنين هشدار می دهد:

“اگر با مقام و قدرتی که داری، دچار تکبر و يا خود بزرگ بينی شدی، به بزرگی حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از آن سرکشی نجات می دهد و تندروی تو را فرو می نشاند و عقل و انديشه ات را به جايگاه اصلی باز می گرداند.”

 

 

دوم شهريور هر سال آغاز هفته دولت است که روز پايانی آن سالروز شهادت محمد علی رجايی؛ رئِس جمهور و محمد جواد باهنر؛ نخست وزير وقت ايران در سال ۱۳۶۰ است.

 

شهيدان رجايی و باهنر تشکيل دهندگان نخستين دولت ايران پس از يکدست شدن جمهوری اسلامی ايران که پس از خروج دولتمردان عصر حکومت موقت و دولت ابوالحسن بنی صدر استقرار يافت. از اين جهت دولت رجايی و باهنر آغاز عصر تازه جمهوری اسلامی بشمار ميرود و شهادت آنها ضايعه ای است که دولت و مردم ايران هر سال به ياد آن در سوگ می نشينند.

 

 

و اما هفته دولت، فرصتی است تا لختی تامل کنيم و به آن چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنيم. بايد رنج و تلاش مسوولان متعهد کشور را ارج نهيم، خدمت های ناديدنی دولت مردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوييم و به همه تلاش گران و زحمت کشان نظام جمهوری اسلامی خسته نباشيد بگوييم.