آخرین خبرها
کد خبر : 3462
دوشنبه - ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۹

کارگروه های هم اندیشی بررسی راهکارهای عملی دستیابی به اجرای شعار سال ۱۳۹۴ مقام معظم رهبری «دولت و ملت همدلی و همزبانی» با حضور کارکنان مجتمع فرهنگی شهید آیت ا… مدرس(ره) در همایش سفیران نور

کارگروه های هم اندیشی بررسی راهکارهای عملی دستیابی به اجرای شعار سال ۱۳۹۴ مقام معظم رهبری «دولت و ملت همدلی و همزبانی» با حضور کارکنان مجتمع فرهنگی شهید آیت ا… مدرس(ره) در همایش سفیران نور

 

 

در انقلاب اسلامی نوروز و حلول سال جدید با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای آغاز میگردد. معظم له بیشتر سال ها را با یک نام مشخص کرده اند، ایشان با اشرافی که به مسائل مهم و استراتژیک کشور دارند هرسال ملت و دولت را به یک موضوع توجه می دهند. در واقع مقام عظمای ولایت از میان همه ارزشها و جهت گیری های مطلوب، یک ارزش را بعنوان راهبرد سال برجسته می کنند و در صدر همه امور قرار میدهند و توجه همگان را به آن جلب میکنند، این در واقع نوعی اعتلای فرهنگ عمومی جامعه است.

 رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در اولین سخنرانی خود در سال ۹۴ در مشهد مقدس جوار بارگاه نورانی حضرت امام رضا(ع) در جمع گسترده زائران و مجاوران فرمودند: «هم دولت باید ملت را قبول داشته باشد و توانایی های ملت را به درستی بپذیرد هم ملت به دولت اعتماد کند امسال را باید سال همکاری های گسترده دولت و ملت دانست و من این شعار را برای امسال انتخاب کردم. دولت و ملت همدلی و هم زبانی».

 در راستای تحقق فرمان داهیانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همه آحاد ملت و دولت وظیفه دارند اهتمام و تلاش خویش را بکار گیرند، لیکن رسالت موسسات فرهنگی نسبت به عامه مردم بیشتر است.

 به گزارش روابط عمومی چون موسسه آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید آیت الله مدرس(ره) از مجموعه موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی است لذا در جهت دستیابی به راهکارهای عملی دستیابی به اجرای این شعار اقدام به برگزاری دو کارگروه هم اندیشی با حضور مدیران، مربیان و آموزگاران مراکز آموزشی مهدالرضا و پیش دبستانی و دبستان شکوفه های رضوی و مدیران فرهنگی، کارشناسان و کتابداران کتابخانه های وابسته به این موسسه در شهرستان های طبس، کاشمر، قاین و روستای محمدآباد نمود.

 در این هم اندیشی کارشناسان مذکور پس از بحث و تبادل نظر پیرامون شعار سال ۱۳۹۴ پیشنهادات خود را در قالب دو بیانیه به جلسه اختتامیه چهارمین همایش سفیران نور ارائه نمودند.

 

الف) متن بیانیه کارشناسان فرهنگی و کتابداران

بسم الله الرحمن الرحیم        

همدلی و همزبانی اگر چه به عنوان شعار سال ۹۴ مشخص گردیده است ولی باید توجه داشت که وقتی از ناحیه  بزرگ دیدبان تیزبین انقلاب  مقام معظم رهبری  مطرح می گردد، دیگر شعار نیست بلکه نقشه راه و استراتژی و راهبرد و خط مشی است که باید به منزله قوه محرکه و جوهره اصلی حرکت رو به جلو دولت و ملت همواره مطرح و مورد توجه باشد.

در سالی  که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان « دولت و ملت، همدلی و همزبانی » نامگذاری  شده است نه تنها در رابطه میان دولت و ملت  بلکه میان تمام بخش ها و آحاد جامعه می بایستی این همدلی  و همزبانی  رعایت  شود چرا که نتیجه آن هم افزایی  و ایجاد قدرت عظیم برای به پیش بردن  کارهای سخت خواهد بود و تقویت بنیه  نظام جمهوری اسلامی را به همراه خواهد داشت  عرصه و میدان ارائه خدمت ما خدمت گسترده به عموم مردم  بویژه  نوجوانان و جوانان است که به عنوان  کارکنان  و خادمین  دستگاه ولی نعمتمان حضرت علی بن موسی الرضا (ع)‌وظیفه داریم با همدلی و همزبانی به نحو احسن   و با حداکثر توان در جهت ارائه  خدمت تلاش کنیم و همواره  رو به جلو  گام برداریم.

همدلی  و همزبانی یک شعار مقطعی نیست و کشور برای تعالی نیازمند همدلی و همکاری همه نیروهاست  و با همدلی  و همزبانی به اشاعه  فرهنگ و سیره حضرت رضا (ع) و احترام به زائرن بارگاه  منور رضوی به عنوان اولویت  اصلی بپردازیم.

ضمن تشکر از ارشادات مدبرانه مدیرعامل محترم موسسه، در کارگاه هم اندیشی همکاران عزیز  با ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات و راهکارهای دستیابی به شعار سال را اعلام نمودند که بحضورتان تقدیم می گردد.

  1. ۱. ارتباط بیشتر و تنگاتنگ موسسه با زائران و مخاطبین عزیز و گروههای مختلف از جمله  افراد دارای معلولیت، زندانیان و… با انجام فعالیت هایی از قبیل  سامانه پیامکی، نظرسنجی، ارائه کتاب و بسته های فرهنگی ، نرم افزارها.
  2. ۲. جشنواره های فرهنگی و هنری ، همایش ها و سلسله نشست ها، جلسات سخنرانی در راستای آگاهی بخشی به مردم
  3. ۳. برگزاری  فعالیت های  قرآنی از جمله  قرائت یک جزء‌قرآن در هفته  در حرم مطهر و زیارتگاه، پژوهش های قرآنی، کارگاههای  آموزشی، جلسات  تفسیر منطبق با شعار سال.
  4. ۴. معرفی ابعاد شخصیتی شهید آیت ا… مدرس(ره) بویژه ارتباط ایشان با مردم و همدلی و  همزبانی در قالب کتاب،کتابچه ، بروشور ، نرم افزار ، انیمیشن
  5. ۵. ارتباط بیشتر با موسسات آستان قدس رضوی و برگزاری همایش های مشترک و تبادل تجربیات
  6. ۶. برگزاری مسابقات مقاله نویسی، وبلاگ نویسی، تحقیقی پژوهشی، طراحی پوستر، نقاشی، روزنامه دیواری منطبق با شعار سال ویژه عموم مردم
  7. ۷. راه اندازی کتابخانه سیار و کاروان های فرهنگی، هنری و قرآنی  و ارائه خدمات در روستاهای پرجمعیت
  8. ۸. برنامه ریزی  موسسه در راستای کمک به دولت در بحران ها و آگاهی بخشی به مردم  مثلا بحث کم آبی  و ..
  9. ۹. طرح همکاری بین کتابخانه ای و استفاده از خدمات امانت  یکدیگر، یکسان سازی ارائه خدمات با کارت عضویت مشابه ، بها دادن به نظرات مراجعین و تامین منابع درخواستی آنان که سبب ارتباط و همدلی بیشتر خواهد شد.
  10. ۱۰.     تهیه و تولید  پیام های کوتاه  و جذاب، تولید تصاویر گرافیکی، برگزاری نمایشگاه از آثار تولیدی، انتشار کتاب، بروشور  در زمینه اهداف سال.

 

ب) متن بیانیه مربیان مراکز آموزشی موسسه

 همدلی و همزبانی پند توست                                دولت و ملت همه پا بند توست

 چونکه فرمودی شعار سال نو                                چشم آقا، هستی ام از هست تو

 شعار سال ۱۳۹۴ که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نام گذاری گردیده، وظیفه ما را برای خدمت رسانی صادقانه بیش از پیش سنگین تر می کند  با توجه به رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب می توان گفت که نقش  مردم در پیشبرد برنامه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… بسیار مهم و قابل توجه می باشد.

 پس  هرگاه دولت در سختی ها و تحریم ها بود و فشار اقتصادی به وجود آمد :

 ۱- از جنس خارجی کمتر استفاده کنیم یا استفاده نکنیم.

 ۲- از تجمل گرایی و مصرف زدگی جلوگیری کنیم و آن را به کودکان نیز بیاموزیم با به تصویر کشیدن سبک زندگی ائمه و بزرگان از جمله شهید مدرس(ره) ساده زیستن و قناعت را به کودکان و نوجوانان بیاموزیم.

 ۳- تبلیغات مسئولین جهت پرداخت خمس و زکات و ترویج فرهنگ انفاق در جامعه برای بالا بردن سطح معیشت افراد صورت گیرد.

 ۴- هرگاه رهبر و دولت در موضوعات اجتماعی، ا قتصادی، سیاسی، فرهنگی و… خواستار حرکتی از مردم بودند:

 – در راهپیمایی ها برای تجدید بیعت با رهبری که همان ابراز همدلی و همزبانی با رهبر است شرکت نمائیم.

 –  سعی کنیم سخنان بیگانگان را که از طریق ماهواره و غیره و ایجاد فتنه در بین مردم رواج می دهند قبل از قبول کورکورانه با توجه به توصیه ها و سخنان رهبری تجزیه و تحلیل کرده قبول یا رد نماییم.

 –  برای رهایی و مقاومت در برابر جنگ نرم که یکی از دغدغه های رهبر و دولت می باشد و با توجه به این مهم که دشمنان عقاید ما را نشانه رفته و با پخش فیلم ها، مقالات، ساخت عروسک ها و کالاهای مختلف سعی در بین بردن اعتقادات دینی از جمله نماز و روزه، قرآن، ولایت و… نموده است. پس تلاش کنیم با برگزاری مسابقات فرهنگی، کلاسهای قرآنی و علمی، نمایش نامه و نقاشی، همایش ها، جلسات و گفتمان های دینی، پرسش و پاسخ در قالب مناظرات رضوی، کودکان و نوجوانان را نسبت به این جنگ آگاه و آنان را آماده  مقابله و مقاوم در برابر این شبیخون فرهنگی نماییم.

 –  این برنامه ها در عنوان های ذیل می تواند اجرا شده:

 ۱- توسعه و تعمیق مفاهیم قرآن و عترت با برگزاری کلاس های حفظ و تدبر در قرآن  برای کودکان و نوجوانان

 ۲- ایجاد کارگاههای آموزشی جهت قشر جوان و نوجوان با موضوع تاثیرات فضای مجازی – مهارتهای مفید و مخرب – امنیت روانی – نقش آموزش مهارت زندگی – جنگ رسانه و…

 ۳- معرفت افزایی مربیان و معلیمان و اولیاء

 ۴-  ترویج فرهنگ اقامه نماز با برگزاری جشن های تکلیف به صورت باشکوه و خاطره انگیز

 ۵- ایجاد مرکز تخصصی مهدویت در شهرستان موجب بالابردن سطح آگاهی مردم و همت و کوشش در بحث انتظار فرج حال که بین نسل کنونی و نسل انقلاب و اهداف انقلاب فاصله و شکاف افتاده است سعی شود در برنامه های فرهنگی ما این شکاف را ترمیم کرده و کودکان انقلابی، دیندار و آگاه و ولایتمدار تربیت کنیم تا هدیه ای باشد برای نسل آینده.

 چه خوب فرمود شهید آیت الله مدرس (ره) که اگر مسلمین به دو بال علم و تقوا مجهز شوند هیچ قدرتی نمی تواند آنها را شکست دهد. پس سعی کنیم همراه و همدل با رهبر و دولت جهت این مهم در خودسازی خود قدم برداریم، چرا که  خودسازی جامعه را می سازد.

 والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته